Backlink Nedir? Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, bir web sitesinin farklı sitelerden almış olduğu bağlantılardır. Bu bağlantılar ücretli veya ücretsiz olarak farklı siteler üzerinden alınabilir. Backlinkler bir web sitesini daha popüler yapar ve daha fazla ziyaretçi almasını sağlar. Ayrıca arama motorlarındaki sıralaması daha da yükselebilir. Fakat her backlink web sitenizi yükseltmeyebilir. Bu yüzden alacağınız Backlinklerin kalitesi oldukça önemlidir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bir backlink alımı yaparken dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Bunlar, backlink alacağınız sitenin güvenilirliği, popülerliği, kalitesi ve uzun ömürlü olması gibi hususlardır. Aldığınız her kalitesiz backlink web sitenize oldukça zarar verebilir. Bu yüzden backlink alımı yaparken web sitesinin popülerliğine, kalitesine, güvenilirliğine ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmelisiniz.

Backlink Türleri Nelerdir?

Sanıldığının aksine her backlink aynı değildir. Bu konu hakkında iyi bir bilgi edinmeniz gerekecektir. Aşağıda bazı backlink türlerini ve ne anlama geldiklerini görebilirsiniz.

DoFollow Link Türü

DoFollow backlink türleri güvenli ve takip özelliği olmayan linklerdir. Bu linklerde web sitesinin PageRank değeri düzgün bir şekilde aktarılarak yükselir. DoFollow linkinin HTML kodu aşağıdaki gibi gözükür.

https://seologi.net”>DoFollow Link

NoFollow Link Türü

Bir link NoFollow olarak işaretlendiğinde o web sitesine kefil olmadığını gösterir. Bir link NoFollow olarak nitelendirildiğinde Google ve diğer arama motorlarına bu linkin takip edilmeyeceğini ve analiz edilmeyeceğini belirtir. Bu yüzden bu link türünün web sitenizin PageRank değerine etkisi olmayacaktır. NoFollow link türünün HTML kodu aşağıdaki gibi gözükmektedir.

https://seologi.net” rel=”nofollow”>NoFollow Link

Sponsorlu Link Türü

Sponsorlu link türü, bir backlink için ödeme yaptığınızda, ücretli olarak alınan backlinkleri belirlemek için kullanılır. Reklam içerikli blog yazıları, web site üzerindeki banner reklamları gibi linklerde bu etiket türü tercih edilmektedir.

Google sponsorlu link türlerinde değişiklik yapmadan önce sponsorlu linkler rel=”nofollow” etiketiyle belirleniyordu. Fakat artık bu linkler rel=”sponsored” olarak kullanılmaktadır. Bir sponsorlu linkin tam kullanımı aşağıdaki gibi gözükür.

https://seologi.net” rel=”sponsored”>Sponsorlu Link

UGC Link Türü

Bu link türleri web sitesini ziyaret eden kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Genelde bir blog yazısının yorumlar bölümünde, forumlarda üyeler tarafından açılan konularda bulunan linklere verilir. UGC link türleri NoFollow etiket türüyle birlikte kullanılabilmektedir.

Kalıcı Web Sitelerinden Backlink Alın

Bir web sitesinden backlink alırken o sitenin ne zamandır aktif olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Eğer kısa zaman içerisinde açılan bir web sitesi ise veya sürekli kapanıp açılıyorsa alacağınız backlink neredeyse hiçbir işe yaramayacaktır. Bu yüzden backlink alırken popüler web sitelerini ve belirlediğiniz anahtar kelimede ilk sıralarda çıkan web sitelerinden backlink alarak daha kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz.

Tanıtım Yazıları

Birçok anahtar kelimede üst sıralarda olan veya ziyaretçi hacmi geniş olan web sitelerinden tanıtım yazısı satın alarak backlink alabilirsiniz. Örneğin ekşi sözlük gibi kullanıcıların da yorum yapabileceği platformlardan tanıtım yazısı almak daha da yararlıdır.

Web Sitenizle Alakalı Sitelerden Backlink Alın

Backlink alacağınız web sitelerinin sizin web sitenizle alakalı olması önemlidir. Web sitenizle alakasız bir siteden backlink alımı yapmak fazla bir performans getirmeyebilir. Bu yüzden nokta atışı yaparak sizinle alakalı kullanıcıları doğrudan çekebileceğiniz alakalı web sitelerini tercih edebilirsiniz.

Rakip Sitelerin Backlinklerini Bulmak :

Rakiplerinizin diğer sitelerden aldıkları backlinkleri bulmak için ücretli seo araçlarını kullanmak gereklidir. Aşağıdaki backlink araçlarını kullanarak rakiplerin bağlantı aldıkları siteleri bulup spam olmayanlardan sizde bağlantı alabilirsiniz.

  • Ahrefs
  • Moz
  • Semrush

Bulduğunuz sitelerden spam değeri düşük olanları seçmelisiniz. Ayrıca alakalı web sitelerinden alınan geri bağlantılar daha faydalıdır.

Ek olarak şunu da belirtmek isterim alınan bağlantıların tam performans almak için aldığınız bağlantıların tıklanmaları gerekir. Zaten alakalı bir siteden bağlantı aldıysanız yazıyı veya siteyi ziyaret eden kullanıcılar sizin de linkinize tıklayıp daha fazla bilgi almak isteyecektir.

Doğal Backlink Nasıl Alınır ?

Her şeyin doğalı makbuldür J Doğal backlink almak için kaynak kalitesinde tam açıklayıcı yazılar yazmanız başka sitelerin de sizden bir şeyler esinlenip sizi kaynak göstermesiyle gerçekleşebilir. Yabancı ülkelerde yazılan makalelerin altına kaynak belirtirler. Ülkemizde bu durum çok yaygın olmasa da eğer iyi yazılar yazmaya devam ederseniz sizinde siteniz ziyaret edilir ve bilgi alınıp diğer sitelerde kaynak veya backlink olarak gösterilebilir.

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İşine Yarayacak Blog Yazılarını Ücretsiz Al!

Google haberleri ve Seo gelişmeleri ile ilgili faydalı makaleleri düzenli olarak almak istemez misin?

Merak etme Spam Yok!!!

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir