Google arama sıralaması neye göre belirleniyor?

Web siteleri için Google sıralamasında üst sıralara çıkmak çok önemlidir. Google parametreleri web sitelerini belli bir sıraya koyar ve arama sonuçlarında listeler. Peki bu sıralama neye göre belirlenir?Seo nedir?Seo yani İngilizce karşılığı ile Search Engine Optimization, web sitelerinin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkması durumudur. Google ve diğer arama motorları kullandıkları parametreler ile tüm web sitelerini ayırır ve birer kategoriye koyarlar. Arama motorunda aratma yapıldığında bu sonuçlar neticesinde bir sıralama oluşur. İlk sırada olmak kullanıcıyı ilgili web sitesine yönelttiği için önemlidir. Bu nedenle ilk sıraya çıkmak veya üst sıralarda olmak için web siteleri üzerinde seo çalışmaları yapılır.Google sıralama belirleme araçları nelerdir?Özellikle Google, Yandex gibi büyük ve gelişmiş arama motorları arama sonuçlarını listelemek ve belli bir sıraya koymak için belli algoritmalar geliştirir. Bu algoritmalar tüm siteleri otomatik olarak gezen botlar ve örümceklerin elde ettiği veriler neticesinde değerlenir. Örneğin bir web sitesine eklenen blog yazısı Google arama motoru botu veya örümceği tarafından otomatik olarak incelenir. Bu bot veya örümcek siteden çokça veri alır. Bu verileri Google algoritmaları ile eşler ve aratma sonuçlarında ilgili blog yazısını belli bir sıraya koyar. Sitenin bu örümcekler ve botlar tarafından daha kolay incelenmesi için site için belli ayarlamalar yapmak gerekir. Bu ayarlamalar sitenin üst sıralarda yer alması için önemli bir etkendir. Google veya diğer arama motorları bu örümcekler ile sitenizi inceleyemez ise aratma sonuçlarında sitenizi göremeyebilirsiniz.Sıralamayı etkileyen faktörler nelerdir?Sıralamayı etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden en temel olanları şunlardır.
  • Kaliteli ve zengin içerik
Siteniz için kaliteli ve görsel anlamda zengin bir içerik sunmanız Google tarafından önerilir ve Google aratmalarında üst sıralara çıkmanızı sağlar. Zengin içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken husus ise çok uzun yazılar yazmamaktır. Çok uzun olan yazılar Google tarafından sevilmez ve seo çalışmalarını olumsuz etkiler. İdeal bir içerik 400-500 kelime arasında olmalıdır. Elbette bu değer içeriğin konusu ile de artıp azalabilen bir durumdadır.
  • Mobil uyumluluk
Özellikle 2018 yılı ve sonrasında mobil kullanıcı sayısında büyük bir artış vardır. Bu nedenle Google, çalışmalarında mobil kullanıcılar için de geliştirmeler yapmaktadır.Siz bu geliştirmeler neticesinde sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Mobil uyumlu olmayan siteler mobil cihazlar üzerinde görüntülenemeyebilir. Bu nedenle Google sıralamasını önemli ölçüde etkiler.
  • Tema
Kullandığınız tema özellikleri bakımından seo uyumlu olmalıdır. Seo uyumlu olmayan siteler botlar ve örümcekler tarafından incelenemez. Bu da sıralamayı büyük ölçüde olumsuz etkiler.
  • Alan adı-Hosting
Alan adı ve hosting web sitesinin sıralamasını belirleyen en önemli unsurlardan biridir. İyi seçilmiş kısa bir alan adı almak web sitenizi otomatik olarak sıralamaya sokabilir. Hosting ise sitenizin hızlı ve kaliteli olmasını sağlar. Bu nedenle seo için önemli bir unsurdur. İyi seçilmiş bir domain ve hosting sitenizi birinci sıraya bile taşıyabilir. Bu nedenle web siteniz için olabildiğince iyi bir domain ve gelişmiş bir hosting seçmelisiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İşine Yarayacak Blog Yazılarını Ücretsiz Al!

Google haberleri ve Seo gelişmeleri ile ilgili faydalı makaleleri düzenli olarak almak istemez misin?

Merak etme Spam Yok!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir